Besi danası günlük ne kadar yem tüketir ?

5,329 İzlenme
Published

Eğer besi yemi rasyonu yaptıramıyorsan, pratik besi yemi hazırlama işlemini kendiniz yapmalısınız. Ancak dengeli beslenme için mutlaka besi yemi rasyonu; hayvanın yaşı, ırkı ve cinsi göz önüne alınarak yapılmalıdır.
Büyükbaş yemi fiyatları yüksek, hayvan besiciliği pahalıya mal oluyor diye bir düşünceniz var, kendi yemimi kendim yapacağım diyorsanız.
Ancak rasyon yaptıramıyor ve elinizde bulunan yem hammaddeleri ile besi yemi hazırlama işlemi yapıyorsanız şu bilgileri aklınızdan çıkarmadan yem hazırlama işlemi yapmalısınız.
Hazırlayacağınız büyükbaş hayvan yemi için kabaca şöyle yapın hazırlama işleminde;
% 60 Kesif yem
% 35 Kaba yem
% 05 Diğer mineral ve yağ gibi düşünün.
Kesif Yem: Yani dane yemler arpa, buğday, mısır v.s yemler; yalnız dane yemlerin ezme veya kırma yapılması gerekir. Kırma yemlerde zayi fazla olacağından ezme yapılması tercih edilmelidir.
Kaba Yemler: Silaj, sap-saman ve kuru ot olarak düşünün.
Mineral için mermer tozu kullanabilirsiniz.
İsterseniz 10 kg lık pratik besi yemi hazırlama nasıl yapılmalıdır kısaca izah edelim.
Kesif yem olarak mısır besi yeminin % 35 ni tamamlaması gerekir yani 3,5 Kg. Mısır ezmesi, 1 Kg. arpa ezmesi, 1,5 Kg buğday ezmesi ya da elinizde bulunan diğer dane yemleri kullanabilirsiniz.
Kaba yem olarak en az 2,5 Kg. mısır silajı diğer kalan1 kg sap saman ve kuru ot eklenerek tamamlanabilir.
Geriye kalan 0,5 kg kısımda mermer tozu eklenerek tamamlanır.Bunu siz kapasitenize göre uygulayabilirsiniz. Yalnız mutlaka besi yemi rasyonu yaptırmalısınız. Bu formülü sadece eğer besi rasyonu yaptıramazsanız uygulayın.
Aklınıza şöyle bir soru gelebilir. “Besi danası günlük ne kadar yem tüketir?” Pratik olarak besi danası canlı ağırlığının % 3 veya 3,5 gibi günlük yem tüketmesi gerekmektedir. Kısaca 200 Kg canlı ağırlığındaki bir dana besi esnasında günlük 6 ila 7 kg yem tüketimi yapmalıdır. Bazı besi sığırı ırkları, vücut ağırlığının % 4 ü kadar yem tüketebilir. Özellikle besi yaparken hayvanların önünde devamlı olarak yem bulunmalıdır.
Besi yemi fiyatları çok yüksek kendi yemimi kendim yapacağım diyorsanız, besi yemi hazırlama önemlidir. Mutlaka protein ve enerji dengesi tam bir besi yemi rasyonu yaptırmalısınız. Elinizde bulunan yem hammaddelerini rasyon yapacak kişiye verip yaptırabilirsiniz. Eğer besi yemi rasyonu yaptıramıyorsanız pratik besi yemi hazırlama işlemini yukarıdaki tabloda görüldüğü gibi besideki hayvan sayınızın yiyebileceği yeme göre ayarlayabilirsiniz.

Kategori
HAYVANCILIK
ga('create', 'UA-96902830-1', 'auto'); ga('send', 'pageview');